Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka Prywatności.

cancel

Jakie bajki czytać dzieciom - książeczki dla przedszkolaków

Jakie bajki czytać dzieciom - książeczki dla przedszkolaków

Czytanie niemowlętom i starszym dzieciom bajek, nawet przez 20 minut dziennie rozwija ich wyobraźnię. To nie slogan reklamowy, a niezaprzeczalny fakt! Chociaż maluchy już od najmłodszych lat lubią wsłuchiwać się w głos czytającego rodzica, to po osiągnięciu wieku przedszkolnego zaczynają rozumieć świetnie każdą z opowiadanych historii. Jakie książeczki dla przedszkolaków warto czytać?

Wpływ czytania na rozwój dziecka

Książeczki edukacyjne dla przedszkolaków realnie oddziałują na rozwijający się mózg dziecka. Usłyszane przez nich historie rozwijają kreatywność, pomagają jeszcze lepiej wykorzystywać wyobraźnię, a także zwiększyć ciekawość do otaczającego je świata. Czytanie dzieciom jest również ważne z innego powodu — w świecie nieuniknionej, wszędobylskiej cyfryzacji to właśnie ono, jak żadna inna rozrywka wyrabia w dzieciach dobre nawyki, które będą procentować w przyszłości! Nawet zapalony przedszkolak z zamiłowaniem do zajęć z programowania, dzięki wyrobionej rutynie czytania, może osiągnąć jeszcze więcej!

Czytanie dzieciom, jak nic innego wzbogaca ich zasób słów, pomaga przezwyciężyć lęki (książki terapeutyczne), pożegnać się z piciem z butelki/załatwianiem do pieluszki, czy nawet ułatwić samodzielne zasypianie. Dzieci z łatwością identyfikują się z bohaterami lub problemami stawianymi w czytanym im książkach i to właśnie dlatego czytanie dzieciom może przynieść zadowalający efekt terapeutyczny.

Co czytać dzieciom?

Jakie książki czytać małym dzieciom? Najlepszym wyborem jest wybór literatury dopasowanej do wieku dziecka. Inne zainteresowania i zasób słów ma zerówkowicz, a inne dwu- i trzylatek, który dopiero rozpoczyna przedszkolną przygodę. Wielu opiekunów nie wie, jakie bajki czytać dzieciom — wybór jest naprawdę duży! Polecane książki dla trzylatków i dwulatków mogą dotyczyć wielu bardzo ważnych sfer życia. Zaprezentowane w przystępny dla dziecka sposób, pomagają mu zrozumieć lepiej otaczający je świat i zmierzyć się z problemami — strachem przed ciemnością i samotnością, nauką utrzymania higieny fizjologicznej, samodzielnym zasypianiu itp. Zobacz, jakie książeczki do czytania dla najmłodszych szczególnie warto wybrać,

Książki terapeutyczne i nie tylko!

Książeczka o przyjaźni, fizjologii, biologii, czy klasyczna bajka na dobranoc? Wybór literatury dziecięcej jest naprawdę duży. Proponujemy zatem kilka ciekawych pozycji — każda jest ukierunkowana na inne potrzeby dziecka.

Dla przykładu — książeczka „Robią to wszyscy” to humorystyczne opowiadanie o puszczaniu bąków. W prosty sposób wyjaśnia zagadnienia fizjologiczne, kulturowe i obyczajowe. Podobną funkcję pełni książeczka o wirusach, która w zabawnym stylu zaznajamia dziecko z nieco bardziej zaawansowaną biologią. Z kolei książeczka o ciele może być jednym z fajnych elementów edukacyjnych. Dzięki niej maluch pozna swoje ciało, a także zrozumie, jak dokładnie działa każda z jego części.

Szukasz książki o emocjach dla dwulatka? Seria książek „Nieustraszeni” autorstwa Elsy Sunset wprowadza maluchy w zaczarowany świat przygody. Bohaterowie książek — dzieci pokonują swoje lęki, przełamują bariery i doświadczają nowych emocji. To idealna propozycja dla ciekawych świata kilkulatków. Starszaki mogą czytać je samodzielnie! Jeśli Twoje dziecko ma aktualnie problemy w zrozumieniu siebie, przechodzi przez bunt dwu- lub trzylatka, warto czytać mu książeczki o emocjach, które w przystępny sposób pomagają dzieciom lepiej zrozumieć towarzyszące im w dorastaniu uczucia.

Dla dzieci, które mają problemy ze skupieniem (ale nie tylko) bardzo fajnym pomysłem na książkę terapeutyczną jest np. „Miasto psów”. Na dużych stronach umieszczone są bardzo szczegółowe ilustracje. Dziecko musi się skupić, by znaleźć na nich wymienione przedmioty/bohaterów. Chociaż tego typu książeczki są świetną zabawą dla każdego (również rodziców), można wykorzystać je jako pomoc terapeutyczną u dzieciaków np. z ADHD.

Kiedy najlepiej czytać dziecku?

Jedną z najlepszych pór na czytanie dziecku jest wieczór. Aby maluch wyciągnął z lektury, jak najwięcej powinien być wyciszony. Taka pora w przypadku dwu- i trzylatków występuje przed popołudniową drzemką i wieczorem — przed snem. Co czytać dziecku na dobranoc? Najlepsze książeczki dla trzylatka i dwulatka, które można potraktować jako dobranockę to te nieco dłuższe, z większą ilością tekstu. Książeczki dźwiękonaśladowcze, lub te, które wymagają interakcji dziecka (np. znajdowania postaci na stronie), nie są dobrym rozwiązaniem przed snem.

Najlepsze książki dla dzieci — dwulatków, trzylatków, ale też młodszych i starszych oferuje nasz sklep z zabawkami. Dokładamy starań, aby wybór literatury dla maluchów był bardzo przemyślany. Znajdziesz tu zarówno najlepsze książeczki dla dwulatka, jak i ciekawe pozycje dla dzieciaków, które zaczynają naukę czytania. Najpiękniejsze, mądre bajki kupisz w naszym sklepie!

Udostępnij:

Post comments