Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka Prywatności.

cancel

Gry logiczne dla dzieci, dlaczego warto grać w gry planszowe

Gry logiczne dla dzieci, dlaczego warto grać w gry planszowe

Gdy nie czujesz się pewnie w roli rodzica, brakuje Ci kreatywności w wymyślaniu nowych zabaw lub po prostu nie masz na to czasu, posiadanie w domu kilku gier może Cię uratować. Nie jest to jednak jedyna odpowiedź na pytanie „dlaczego warto grać w gry planszowe”. Dowiedz się, jak takie aktywności mogą wpłynąć na rozwój dziecka i łączące Was relacje!

Gry planszowe czy bajki?

Eksperci od rozwoju dziecka nie mają kłopotu z odpowiedzią na to pytanie. Twoje dziecko może sprawiać wrażenie, jakby świetnie bawiło się przy oglądaniu bajek (czasem nawet może wyglądać jak zahipnotyzowane), ale w rzeczywistości mają one niewielki wpływ na zdobywanie przez nie nowych kompetencji.

W przypadku dzieci do 1,5-2 lat zaleca się nawet, by w ogóle ograniczać ich kontakt z ekranami. Później również czas oglądania bajek nie powinien być długi – dziennie nie więcej niż około godziny. Nie są to oczywiście sztywne wytyczne, ale zalecenia. Pokazuje to jednak, że warto szukać innych sposobów na tzw. quality time z maluchem.

Znasz już odpowiedź na pytanie: gry planszowe czy bajki? W jakim wieku w takim razie dziecko może rozpocząć swoją przygodę z grami i zabawkami logicznymi? Niektóre gry dla dzieci nadają się już dla dwulatków. Warto sprawdzać oznaczenia na opakowaniach, ale przede wszystkim obserwować dziecko i sugerować się etapem jego rozwoju.

Czy rozwiązaniem zawsze jest dostarczanie dziecku zabawek najwyższej jakości? Zabawki drewniane, zabawki optyczne czy zabawki magnetyczne mają oczywiście walory edukacyjne, ale samo ich posiadanie nie pomoże dziecku się rozwijać. Potrzebują do tego wsparcia bliskiej osoby dorosłej. To jednak zrozumiałe, że nie zawsze możesz mieć ochotę na spędzanie czasu z zabawkami. Zamiast tego możesz zaproponować dziecku grę – to aktywność, którą lubi większość rodziców.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Gry planszowe to nie tylko zabawki dla dzieci. Wielu dorosłych przyzna, że z pasji do planszówek wcale się nie wyrasta! To najlepszy dowód na to, że korzyści z grania jest tyle, że można nimi obdzielić uczestników rozgrywki w każdym wieku.
Dlaczego warto grać w planszówki? Oto kilka odpowiedzi:

  • Pobudzają aktywność mózgu, przez co tworzą się w nim nowe połączenia nerwowe. To doskonała podstawa do późniejszej nauki w szkole czy przedszkolu.
  • Wspierają kreatywność – wiele logicznych gier dla dzieci nie jest opartych na losowości, ale wymaga twórczego podejścia do rozwiązywania problemów.
  • Uczą myślenia strategicznego – dziecko biorące udział w grze musi planować swoje działania, aby wygrywać. Dzięki temu rozwija umiejętności abstrakcyjnego myślenia.
  • Rozwijają umiejętności społeczne – podczas gry dzieci mają okazję zmierzyć się z porażkami, cieszyć się z wygranej, liczyć się z uczuciami innych. To znakomity trening relacji społecznych!
  • Uczą wymiernych umiejętności – czytania, liczenia, niektóre pozwalają także poszerzyć wiedzę na temat otaczającego dzieci świata.
  • Poprawiają zdolności manualne – gry zawierające klocki dla dzieci czy puzzle dla dzieci to doskonała forma ćwiczeń dla małych rączek.
  • Są okazją do wartościowego spędzania czasu w gronie rodzinnym – w rozgrywkę trzeba się w pełni zaangażować, bez zerkania na telefon czy myślenia o innych sprawach. Dzieci wprost uwielbiają sytuacje, gdy rodzice poświęcają się zabawie na 100%!

Jak wybierać gry dla dzieci: logiczne, planszowe, zręcznościowe?

Wybierając gry, należy postępować tak samo, jak wtedy, gdy wybiera się zabawki edukacyjne dla dzieci czy zestawy kreatywne. Dzieci rozwijają się bardzo szybko – nieraz pół roku wystarczy, by zdobyły umiejętność, której im brakowało. Z tego powodu lepiej nie wyprzedzać ich rozwoju i proponować im takie planszowe i logiczne gry dla dzieci, które będą odpowiednie dla nich właśnie na danym etapie. Jeśli kompetencje dziecka będą zbyt niskie – nie będzie ono rozumiało zasad czy nie będzie potrafiło sobie poradzić z grą pod względem manualnym, może odczuwać frustrację.

Dla dzieci 2–3 letnich dobrym pomysłem będą proste gry zręcznościowe. Podobnie jak zabawki sensoryczne czy sportowe, pomagają one w rozwoju dużej i małej motoryki, co przekłada się m.in. na umiejętność mówienia. Dzieci w tym wieku powinny poradzić sobie z kręglami czy grami polegającymi na wrzucaniu piłeczek w odpowiednie otwory. Jeśli szukasz pierwszej gry planszowej dla 2- lub 3-latka, doskonałym wyborem będzie „Króliczek”.

Niemal w każdym wieku dobrym pomysłem będą gry uczące spostrzegawczości: Memory czy Dobble. Warto jedynie pamiętać o tym, by dostosować poziom ich trudności i skomplikowania rysunków do etapu rozwoju dziecka.
U nieco starszych dzieci doskonale sprawdzą się gry logiczne. Dla 5-latka lub 6-latka będzie to nie tylko okazja do świetnej zabawy. Gra logiczna dla 5-latka i 6-latka pomaga w rozwijaniu koordynacji ruchowej, myślenia przestrzennego i strategicznego. Warto pamiętać, że takie gry często mają niewielkie rozmiary i nie wymagają używania planszy, dlatego świetnie nadają się na dłuższe podróże.

Gry planszowe mogą działać podobnie jak odgrywanie ról dla dzieci – pomagają radzić sobie z trudnościami i wyzwaniami. Jeśli dziecko nie umie przegrywać, warto wprowadzić gry oparte na losowości (np. tradycyjny Chińczyk). Jeśli zobaczy, że wygrane i przegrane przytrafiają się wszystkim uczestnikom, będzie mu łatwiej poradzić sobie z porażką. W takim przypadku możesz postawić także na gry kooperacyjne, czyli takie, w których wszyscy uczestnicy współpracują ze sobą, by osiągnąć jakiś cel.

Podsumowanie

Zabawki i gry logiczne dla dzieci oferowane przez nasz sklep z zabawkami online warto wprowadzać jak najwcześniej. Gdy dziecko przyzwyczai się do silnych bodźców wywoływanych przez bajki lub – przede wszystkim – gry komputerowe, może być mu trudno wytrzymać spokojny rytm towarzyszący planszówkom. Pamiętaj także, że wspólne spędzanie czasu przy rodzinnych grach to okazja do świetnej zabawy i budowania relacji!

Udostępnij:

Post comments