Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka Prywatności.

cancel

Kąpiel noworodka - jak kąpać dziecko po porodzie?

Kąpiel noworodka - jak kąpać dziecko po porodzie?

Jest idealnie gładka, przyjemna w dotyku i pachnie w niepowtarzalny sposób. Czy skóra noworodka wymaga w ogóle jakiejkolwiek pielęgnacji? Tak – kąpiel noworodka jest ważna właśnie dlatego, że pomaga utrzymać ją w tym stanie. Jak prawidłowo kąpać noworodka? Przeczytaj nasz poradnik!

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?

Jeśli znasz historie porodowe osób ze swojej rodziny, być może wiesz, że do niedawna pierwsze kąpanie noworodka po porodzie odbywało się jeszcze w szpitalu. Zazwyczaj położone same zajmowały się kąpielą, często nie pytając nawet młodej mamy o zgodę.

Od pewnego czasu w wielu szpitalach zaczyna się to zmieniać. Dzięki coraz lepszej wiedzy na temat naturalnej odporności noworodków wiadomo już, że pierwsza kąpiel noworodka wcale nie musi się odbywać po kilku godzinach od narodzin. Po porodzie na skórze dziecka znajduje się maź płodowa, która skutecznie chroni przed patogenami. Kąpanie dziecka po porodzie można spokojnie przełożyć o 2-3 dni, kiedy cała rodzina jest już w domu. To dobra informacja dla świeżo upieczonych rodziców – do kąpieli noworodka w domu można lepiej się przygotować, zorganizować ją bez stresu i pośpiechu.

Kąpiel noworodka – co przygotować?

Pierwsza kąpiel noworodka jest zazwyczaj stresująca bardziej dla rodziców niż dla malucha. Możesz obawiać się, czy dziecku nie będzie zbyt gorąco lub zbyt zimno, czy nie wystraszy się wody, czy nie upadnie w wanience. Twój stres związany z nową sytuacją jest do pewnego stopnia nieunikniony, możesz go jednak ograniczyć, dobrze przygotowując się do pierwszej kąpieli swojego dziecka.

Dla wielu osób powodem do obaw jest temperatura: zarówno wody, jak i ta panująca w pomieszczeniu. Jaka temperatura w pokoju do kąpania noworodka będzie odpowiednia? Nie musisz dodatkowo ogrzewać pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel. Zadbaj o to, by okna i drzwi były zamknięte, aby uniknąć przeciągów. Optymalna temperatura to taka, jaka najczęściej panuje w łazience: 22-24 stopnie. Jeśli chodzi o temperaturę wody dla noworodka, to zaleca się, by było to 35-36 stopni. Jeśli zauważysz, że Twojemu dziecku przy dłuższej kąpieli jest za zimno lub odwrotnie – zaczyna płakać po kontakcie ze zbyt ciepłą wodą, możesz obniżyć lub podnieść temperaturę o 1-2 stopnie. Nie musisz przy tym sprawdzać temperatury wody do kąpania noworodka łokciem, jak robiło się to kiedyś. Do dyspozycji masz wygodne w użyciu termometry – oferuje je także nasz sklep z zabawkami.

Czym myć noworodka: gąbką czy myjką? Co lepiej sprawdzi się w przypadku delikatnej skóry dziecka? To, jakie akcesoria wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twojej wygody. Ważne jest jednak, by zarówno gąbki, jak i myjki dla noworodka, były produktami przeznaczonymi dla niemowląt, nie miały szorstkiej struktury mogącej podrażniać skórę i były łatwe do utrzymania w czystości.
W pobliżu wanienki możesz ustawić akcesoria do pielęgnacji niemowląt. Czesanie, przemywanie oczu czy kikuta pępowinowego nie musi odbywać się w wanience. Wielu rodzicom wygodniej jest wykonywać czynności pielęgnacyjne np. na przewijaku.
Jakie akcesoria do kąpieli dla dzieci warto mieć pod ręką? To przede wszystkim:

  • - szczotka z miękkim włosiem lub grzebień,
  • - waciki wielorazowe,
  • - silikonowa szczoteczka do zębów nakładana na palec (czyszczenie dziąseł jest ważne także u dzieci, które nie mają jeszcze zębów),
  • - nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami.

Jak kąpać noworodka?

To, czy kąpiel noworodka będzie odbywała się rano, wieczorem, czy w ciągu dnia, przed lub po karmieniu, jest kwestią indywidualną. Podobnie jest z długością kąpieli – we wszystkich tych kwestiach warto obserwować dziecko i elastycznie dostosowywać się do jego potrzeb.

Jest jednak kilka uniwersalnych kwestii, które dotyczą każdego dziecka. Pierwsza z nich dotyczy zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli. Zastanawiasz się, jak trzymać noworodka do kąpieli, aby nie stwarzać ryzyka upadku? Najlepiej robić to dwiema rękami: jedną z nich podłożyć pod pupę i plecy, a drugą trzymać dziecko za ramię, podtrzymując głowę i kark. Zwróć uwagę, czy główka dziecka jest stabilna (noworodki nie potrafią utrzymywać jej samodzielnie). Zanurzanie dziecka zacznij od pupy, a następnie zamocz plecy, nogi i ręce. Postaraj się, by chwyt był delikatny, ale pewny – noworodek odczuje wówczas, że jest bezpieczny.

W czym najlepiej kąpać noworodka? Choć na rynku pojawiły się w ostatnich latach specjalne wiaderka do kąpieli, to jednak większość osób wybiera tradycyjne wanienki. Plastikową wanienkę możesz ustawić w dużej wannie, pod prysznicem, na specjalnym stojaku lub po prostu na podłodze. Jeśli zamierzasz często wyjeżdżać z niemowlakiem, możesz dodatkowo kupić dmuchaną wanienkę, którą w razie potrzeby łatwo złożysz i zapakujesz.

Jakie kosmetyki dla dzieci wybrać do kąpania noworodka? Na pewno, jak każdy rodzic, chcesz zadbać o to, by skóra Twojego maleństwa była idealnie gładka, pachnąca i pozbawiona podrażnień. Zależy Ci na tym, by wybierać dla swojego dziecka to, co najlepsze. W przypadku kosmetyków będą to mydła i płyny do kąpieli o jak najkrótszym składzie, pozbawione sztucznych barwników i aromatów.

Jakie inne kosmetyki do pielęgnacji noworodków, oprócz mydła, będą Ci potrzebne? W przypadku dzieci, które rodzą się z większą ilością włosów, przydatny może być specjalny szampon. Jeśli skóra dziecka jest zbyt sucha, warto używać emolientów i naturalnych olejków (np. ze słodkich migdałów). Od czasu do czasu przydać Ci się mogą także kremy i zasypki na odparzenia spowodowane noszeniem pieluch. Tu warto wybierać kosmetyki na bazie skrobi: kukurydzianej lub ryżowej.

Jak często kąpać noworodka?

Czasy, gdy zalecano jak najczęstsze kąpiele noworodków i niemowląt, należą już do przeszłości. Na skórze małego dziecka znajduje się flora bakteryjna, która stanowi naturalną ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zbyt częste kąpanie noworodka może ją zniszczyć.

Zastanawiasz się, jak często kąpać noworodka, by nie zaszkodzić jego delikatnej skórze? Obecnie lekarze zalecają, by mycie noworodka z użyciem mydła lub innych kosmetyków odbywało się nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Jeśli jednak Twój maluch lubi wieczorne kąpiele, nie musisz pozbawiać go tej przyjemności. Przebywanie w ciepłej wodzie działa na wiele dzieci wyciszająco i może stanowić jeden z elementów wieczornego rytuału przygotowującego do snu. Jeśli zamierzasz kąpać noworodka codziennie, staraj się robić to wyłącznie z użyciem czystej wody, bez mydła czy olejków.

Podsumowanie

Jeśli dopiero przygotowujesz się do roli mamy lub taty, mycie noworodka może wydawać Ci się trudnym i stresującym zadaniem. Gdy jednak dowiesz się, jak prawidłowo kąpać noworodka, odpowiednio się przygotujesz i nabierzesz nieco wprawy, kąpiele staną się rutynowym zadaniem, a może nawet… przyjemnością. Pamiętaj, że wiele dzieci bardzo lubi kontakt z wodą – pomyśl o kąpieli noworodka jak o okazji do wspólnego spędzania czasu i budowania relacji.

Udostępnij:

Post comments